Ktorá sociálna sieť je najvhodnejšia pre vás a váš biznis? Zistite, kde sa sústreďuje aké publikum

Občas sa môžete snažiť najviac, ako viete a výsledky stále nie sú také, ako by ste očakávali. Ak váš biznis nerastie aj vďaka sponzorovaným či nesponzorovaným príspevkom na sociálnych sieťach tak, ako by ste chceli, možno publikujete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Ako to však napraviť? V prvom rade by ste si mali urobiť prehľad o tom, ako jednotlivé siete fungujú. Teraz nemyslíme ich doslovné technické fungovanie – rozmery statických postov a videí, používanie hashtagov či zadávanie reklamy, hoci sú to rovnako dôležité faktory.

V tomto článku sa sústredíme skôr na to, ktoré sociálne siete sú vhodné pre rozličné typy biznisov. Pri každej z nich si tiež uvedieme, aké publikum sa na danej sieti sústreďuje a čím to môže byť spôsobené.

Číslo 1 – Instagram

Momentálne najpopulárnejšia platforma zo všetkých sociálnych sietí, ktorá funguje výrazne na obrazovej báze videí a fotografií. Mesačne ju používajú približne 2 miliardy ľudí po celom svete a vďaka hashtagom nemá problém prepojiť obsah účtov aj na opačných stranách zemegule.

Publikum: Aby ste skutočne pochopili demografiu sociálnych sietí, často je nutné pozerať sa na čísla a štatistiky, ktoré (takmer) nie je možné oklamať. Práve od roku 2022 tvoria väčšinu publika Instagramu mileniáli (narodení v rokoch 1986 – 1995) alebo generácia Z (narodení v rokoch 1996 – 2005).

Blog na portáli Hootsuite uvádza, že „globálni používatelia internetu vo veku 16 až 24 rokov uprednostňujú Instagram pred inými sociálnymi platformami“. Len asi 13 % používateľov je vo veku nad 45 rokov, preto ak je váš obsah cielený skôr na staršie publikum, Instagram nebude tou správnou platformou.

Zaujímavosťou však je, že pomerne rýchlo rastie počet 55 – 64-ročných používateľov mužského pohlavia. Za uplynulý rok to bolo až o 63,6 %! Pre Instagram je vo všeobecnosti typická nezvyčajná rodová rovnováha – celkový počet mužských užívateľov (50,7 %) len o vlások prekonal celkový počet ženských užívateľov (49,3 %). Nie je to nevyhnutne prípad každej vekovej kategórie; napríklad pre používateľov vo veku 35 a viac rokov prevažuje počet žien nad mužmi.

Fun fact: Krajinou, v ktorej najviac ľudí (až 92 %) používa Instagram a/alebo má vytvorený účet, je Brunej. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Guam a Kajmanské ostrovy.

Ďalšie výhody Instagramu: Instagram ponúka možnosť priameho elektronického predaja na karte s názvom Obchod. Zároveň umožňuje pridávať príspevky s priamou možnosťou nákupu. Firmám umožňuje pridávať značky k produktom na ich fotografie s odkazmi, ktoré obsahujú popis produktu, cenu a možnosť „nakupovať teraz“, čím používateľov presmerujú do internetového obchodu.

K nesporným výhodám patrí to, že značky, ktoré budujú svoj instagramový profil, dávajú zväčša do popredia aj konkrétnu tvár tvorcu profilu. Je to osobná platforma plná tykania a neformálnych príspevkov, ktoré znamenajú jedno – čím priateľskejšie a osobnejšie značka/profil pôsobia, tým väčšiu šancu na úspech majú. Preto je vhodné postovať aj súkromný obsah alebo zvážiť prepojenie na influencerov s vysokým dosahom.

Spoľahlivý influencer môže posunúť predaj vašej spoločnosti na novú úroveň prostredníctvom zvýšenej návratnosti investícií do digitálneho marketingu a prístupu k demografickým údajom, ktoré by ste zvyčajne nedosiahli. Pri malých značkách je prospešnejšie vystupovať na Instagrame sám za seba, zatiaľ čo veľkým značkám zapojenie influencerov do veľkej miery pomôže rozšíriť ich digitálnu základňu.

Číslo 2 – Facebook

Facebook je staršia sieť sociálnych médií, ktorá používateľom umožňuje spojiť sa s priateľmi, rodinou, spolupracovníkmi a inými, vrátane skupín ľudí, ktorí majú podobné záujmy. Azda najčastejšie prechádza vývojovými zmenami funkcií aj vzhľadu.

Používatelia môžu zdieľať obrázky, videá, články a názory so svojimi priateľmi na svojej súkromnej osi, no platforma je stále populárna aj medzi majiteľmi business účtov.

Publikum: Od svojho založenia v roku 2004 Markom Zuckerbergom a ďalšími spolubývajúcimi z Harvardu sa Facebook rozrástol na platformu v hodnote niekoľkých miliárd eur, na ktorú sa denne hrnú desiatky miliónov používateľov.

S takým širokým spektrom aktívnych používateľov neboli možnosti osloviť publikum prostredníctvom marketingu a reklamy nikdy vyššie. Na konci tretieho kvartálu v roku 2022 mal Facebook takmer 3 miliardy aktívnych používateľov mesačne, čo z neho robí najväčšiu aplikáciu na svete. Denne si aplikáciu zapne približne 1,6 miliardy ľudí. 

Stále platí, že tu nájdete aktívnejších najmä starších používateľov. Na tejto platforme sú najrýchlejšie rastúcou demografickou skupinou ľudia nad 65 rokov. S týmto novým nárastom potenciálneho publika možno stojí za zváženie úprava obsahu tak, aby ste oslovili túto novovznikajúcu vekovú skupinu.

Asi 84 % mileniálov stále používa Facebook, simultánne s Instagramom. V tesnom závese za ňou je generácia X (narodení v rokoch 1965 – 1980). Obe generácie patria k produktívnym vekovým skupinám, ktoré sú vhodnými potenciálnymi zákazníkmi pre váš business.

Ďalšie výhody Facebooku: Stránka na Facebooku funguje ako centrum vašej značky, kde sa používatelia môžu dozvedieť o tom, kto ste, čo robíte a aké služby poskytujete. Najlepšie na tom však je, že je zadarmo. Vďaka nej môžete svojim zákazníkom ľahko sprístupniť informácie ako otváracie hodiny, miesto, krásne fotografie či vytvoriť propagačné podujatie, ktoré sa im neskôr prostredníctvom aplikácie samo pripomenie s dostatočným predstihom. Stránka so všetkými informáciami má navyše väčšie šance na potenciálne zobrazenie používateľom, ktorí vás nepoznajú.

Fun fact: LinkedIn je domovom vedúcich pracovníkov z rebríčka Fortune 500, generálnych riaditeľov, zakladateľov veľkých spoločností a pod. V skutočnosti je 45 % používateľov LinkedIn vo vyššom manažmente.

Ak hľadáte konštruktívne poznámky od skutočných ľudí, aby ste posilnili svoje podnikanie, vaša stránka na Facebooku je skvelým miestom, kde môžete priamo reagovať na spätnú väzbu a dať zákazníkom vedieť, že boli vypočutí.

Číslo 3 – LinkedIn

LinkedIn je prosperujúcim miestom pre business lídrov na celom svete. Je to akási destinácia pre uchádzačov o zamestnanie, odborníkov, vedúcich pracovníkov, mentorov a ďalších pracovníkov z firiem všetkých kategórií. Dnes ho používa približne trištvrte miliardy ľudí a firiem po celom svete.

Niektoré vtipy hovoria o tom, že na ňom nájdete to isté, čo na Facebooku a Instagrame, iba napísané zložitejšou a kvetnatejšou rečou. V skutočnosti však LinkedIn predstavuje digitálny priestor, ktorý je vhodný predovšetkým na efektívne vytváranie business vzťahov a prezentovanie svojej práce na vyššej úrovni.

Publikum: LinkedIn je najobľúbenejší u starších používateľov. Túto stránku s najväčšou angažovanosťou používajú ľudia vo veku 46 – 55 rokov. To nie je príliš prekvapujúce, keď vezmete do úvahy priemerný vek generálnych riaditeľov, ktorý je približne 58 rokov.

Najväčším reklamným publikom sú však mileniáli, ktorí si najčastejšie hľadajú prácu a môžu na to využiť aj tento portál. Napríklad pri pracovných pohovoroch si väčšina mladých pozerá aj LinkedIn profil a prezentáciu firmy, do ktorej ide na pohovor. Platí to však aj naopak, preto sa oplatí mať LinkedIn účet aj súkromným osobám a drobným podnikateľom.

Aspoň zatiaľ môžete odložiť meme a iné zábavné formy komunikácie (napríklad videá reels), pretože generácia Z a ďalšie mladé generácie nemajú na LinkedIn výraznejšie zastúpenie.

Ak vezmeme do úvahy všetkých používateľov LinkedIn na celom svete, 57 % používateľov sú muži a 43 % používateľov sú ženy.

Fun fact: LinkedIn je domovom vedúcich pracovníkov z rebríčka Fortune 500, generálnych riaditeľov, zakladateľov veľkých spoločností a pod. V skutočnosti je 45 % používateľov LinkedIn vo vyššom manažmente.

Ďalšie výhody LinkedIn: LinkedIn poskytuje z roka na rok viac a viac užitočných funkcií pre všetkých business užívateľov odhliadnuc od toho, či ide o účet veľkej firmy, súkromného podnikateľa či neziskovej organizácie. Medzi najpopulárnejšie z nich patria nasledovné:

  • Môžete zmeniť svoje nastavenia, aby boli vaše pripojenia viditeľné iba pre tých, ktorí sú s vami spojení alebo aby zostali viditeľné iba pre vás.
  • Umožňuje jednoducho exportovať vaše pripojenia do iných systémov na správu kontaktov. Tento zoznam bude obsahovať mená kontaktov, aktuálne názvy spoločností a e-mailové adresy.
  • Pomáha zacieliť obsah na rôzne osoby vďaka tomu, že vyfiltruje ich business záujmy.
  • Ponúka možnosť prezerať si iné profily s utajenou identitou.
  • LinkedIn umožňuje používateľom ukladať svoje vyhľadávania práce, príspevky a vzdelávacie programy na jednom mieste.
  • Linkedin má funkciu, ktorá umožňuje zaznamenať vaše meno vo vašom hlase po dobu 10 sekúnd. Po nahratí nahrávky si záznam môže vypočuť ktokoľvek, keď klepne na ikonu reproduktora vedľa vášho mena aby vedel, ako sa správne vaše meno / názov vašej firmy vyslovuje všade na svete.

Číslo 4 – TikTok

Aplikácia, ktorá používateľom umožňuje vytvárať, sledovať a zdieľať 15-sekundové videá natočené na mobilných zariadeniach alebo kamerách. Vďaka prispôsobeným kanálom nepredvídateľných krátkych videí s pointou, hudbou a zvukovými efektmi je aplikácia pozoruhodná svojou návykovou kvalitou a vysokou úrovňou zapojenia.

Amatérski aj profesionálni tvorcovia môžu do svojich videí pridávať efekty ako sú filtre, hudba na pozadí a nálepky a môžu spolupracovať na obsahu a vytvárať duetové videá na rozdelenej obrazovke, aj keď sú na rôznych miestach.

Čoraz častejšie sa tieto videá využívajú na takzvaný infotainment. Influenceri, ktorí si tu získavajú stabilné publikum, ponúkajú úryvky rád a tipov spolu so sebapropagáciou. Krása, móda, osobné financie a varenie sú obľúbené témy pre informačné videá. Čoraz častejšie sa tento formát používa na propagáciu a predaj produktov.

Publikum: Dnes je TikTok jednou z najpopulárnejších aplikácií na svete. Je k dispozícii na 150 trhoch vo viac ako 35 jazykoch. Doteraz (od spustenia v roku 2018) zaznamenala aplikácia viac ako 3,5 miliardy unikátnych stiahnutí na svete:

  • 43 % používateľov je vo veku 18 až 24 rokov.
  • 56 % sú ženy, zvyšok muži a nezanedbateľné percento tvoria aj nebinárni používatelia.
  • Približne 136 miliónov aktívnych používateľov pochádza z USA.
  • Jeho používatelia na ňom strávia v priemere 46 minút denne.

Ďalšie výhody TikToku: Počet používateľ TikToku každý rok rastie, je teda jasné, že publikovanie na tejto sociálnej sieti poskytuje dostatok príležitostí na rast identity vášho businessu. To, čo robí TikTok jedinečným, je jeho bezstarostný, neformálny a osobný prístup k zdieľaniu obsahu. Ak chcete aplikáciu používať efektívne a osloviť široké publikum, je najlepšie prispôsobiť sa zavedenému tónu platformy a rozhodnúť sa buď pre humorný pohľad na váš obsah, alebo ponúknuť zábery zo zákulisia.

Podobne TikTok ponúka príležitosti na zvýšenie povedomia o značke. Kľúčovou metódou zvyšovania povedomia o značke na platforme je používanie hashtagov, ktoré umožňujú tvorcom obsahu naskočiť na populárne trendy a získať značnú trakciu zo svojich príspevkov.

Článok sme napísali v spolupráci s Ecommerce Bridge Slovensko.

Zaujala vás daná téma a chceli by ste o nej vedieť viac?

Kontaktujte nás pre úvodnú konzultáciu, ktorá je zadarmo